Blog

CO JSTE JEŠTĚ NE(VĚDĚLI) O KONOPÍ

CO JSTE JEŠTĚ NE(VĚDĚLI) O KONOPÍ

Konopí siata (lat. Cannabis sativa), které se využívá pro svůj nízký obsah omamných látek (obsahuje méně než 3% THC) zejména v textilním polnohospodářském průmyslu a farmaceutickém průmyslu.

Konopí rumištní je jednoletá, nízká rostlina, která se vyskytuje jako plevel v polích. Pro svůj nízký obsah THC je jako droga prakticky bezcenná.

Konopí indické (Cannabis indica) někdy také klasifikované jako poddruh konopí setého. Pěstuje se na výrobu omamných drog pro vysoký obsah THC s psychotropními účinky.

Marihuana je tedy droga, která se vyrábí ze sušených listů, plodů nebo květů konopí s vysokým obsahem psychoaktivní látky THC (delta-9-tetrahydrokannaboilu).

Konopí seté, někdy také nazývané jako potravinářské či technické, je léčivá rostlina, která se pěstuje po celé Evropě, Asii nebo Americe. Dorůstá výšky až 4 metry a má silný vláknitý stonek. Téměř vůbec neobsahuje THC, a proto není považována za nebezpečnou ani omamnou rostlinu. Naopak právě obsahuje látku tzv. kanabidiol (CBD), která potlačuje psychotropní účinky, působí proti zánětům a jako antioxidant a v neposlední řadě ulevuje od bolesti a bojuje proti psychickým problémům.

VĚDĚLI JSTE ŽE KONOPÍ:

Je jedna z nejstarších polnohospodářských plodin v lidské historii
Má víc jak 25 000 využití – konopí bylo součástí každodenního života našich předků, kteří se ze stonku naučili získávat vlákna, z kterých potom vyráběli rybářské sítě, plachty, lana apod. Dnes se využívá na rozmanitou výrobu např. textilií, lan, oblečení kosmetiky apod.

Konopné semínka obsahují všech 9 aminokyselin, které jsou potřebné pro lidský život. Semínka konopí obsahují především omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Jsou vynikajícím zdrojem proteinů. V porovnání s chia semínky a lněnými semínky obsahují semínka konopí z celkového množství kalorií 25%, což je víc než v těchto chia a lněných semínkách. Jsou také bohaté na vitamín E a minerály jako fosfor, draslík, sodík, zinek, hořčík apod a navíc jsou velmi chutné. Dají se jíst jako surové a jako vařené či pražené. Také mohou být použity na výrobu proteinového prášku nebo mouky, výrobu piva či konopného mléka.

Konopný papír může doslova zachránit lesy. Jeden akr konopí může vyprodukovat stejné množství papíru za rok, jako čtyři akry stromů. Stromy dorůstají 20 – 30 metrů než jsou připraveny na výrobu papíru, kdežto konopí dorůstá do výšky 3 – 6 metrů za čtyři měsíce a je připravené na použití. Konopný papír je v porovnání s obyčejným papírem odolnější, obsahuje víc celulózy a dokonce si papír z konopí uchoval po stovkách let v muzeu i svou kvalitu a nezežloutl.

Ekologická náhrada plastu, tak může být nazýván konopný plast, který je materiálem budoucnosti. Dokonce i automobilové prestižní značky jako je BMW, Bugatti, Mercedes apod. používají v některých sériích aut konopné vlákna na výrobu panelů ve dveřích. Při odstranění vláken z konopných stébel zůstane 77% celulóza, která je využitelná na výrobu plastů. Konopný plast je recyklovatelný a v přírodě se rozloží do půl roku, není toxický a je 3,5krát silnější než běžný plast.

Zpomaluje skleníkový efekt. Výroba konopí může snížit skleníkový efekt “uzavřením“ oxidu uhličitého. Během růstu konopí absorbuje CO2z atmosféry a promění ho fotosyntézou na kyslík. Odhaduje se, že každá tuna konopí pohltí 1,62 tuny oxidu uhličitého.

Jen málo lidí ví, že auto Henryho Forda Model-T “ běžel “ na Konopný benzin, T model byl zkonstruovaný z konopných vláken. Henry Ford pěstoval konopí na svém vlastním pozemku, a jeho slogan byl velmi známý: "Auto rostlé ze země" . Konopí byla velmi praktická zemědělská rostilna, ekonomicky velmi výhodná. Model-T měl modelované panely z Konopí které byly 10x pevnější než ocel.

“Proč kácet lesy, které rostly století a využívat doly, které trvá léta vytvořit, když můžeme dostat ekvivalent lesní a hornické produkce z konopných polí za 4 měsíce?“ – Henry Ford

– už jedna hrst konopných semen, což je asi 30 gramů, pokryje denní doporučená dávku proteinový a omega 3, 6 a 9 nenasycených mastných kyselin pro dospělého člověka?

– V roce 1995 polský Institut přírodních vláken zveřejnil výzkum, který ukazuje, že konopí bylo schopné odolat Vysoké hladině těžkých kovů v půdě, bez ovlivnění rostlin, výnosu a kvality konopného vlákna.

– konopná mouka je bezlepková Je tedy vhodná i pro celiatiky.

Konopí obsahuje rozvětvené aminokyseliny, které jsou ideální pro stavbu svalové hmoty a tedy vhodné pro Sportovce.

látka kanabidiol (CBD) chrání nervový systém. Příznivě působí proti křečím a má ai protizánětlivé a antimikrobiální účinky.

kanabidol (CBD) má silnějším antioxidační účinky Jak vitamín C Nebo E

Konopí nevyžaduje pesticidy, protože ho Téměř žádný hmyz nenapadá. Nejsou potřeba ani herbicidy, protože roste tak rychle, že s ním sotva nějaký Plevel může soupeřit.

– V roce 1492 přivezl Kryštof Kolumbus konopná semena indiánům.

Konopí dokáže zdokonalit pevnost všech materiálů, zvýšit výživnou hodnotu jakéhokoliv jídla a vylepšit kvalitu naprosto všech výrobků.

Konopí představuje cenné a nevyčerpatelné palivo budoucnosti. Výtažkem přibližně 11 500 litrů methanolu na hektar ročně (25 tun biomasy na hektar, přičemž tuna dává 460 litrů methanolu) dokáže plně nahradit motorovou naftu. je skutečnost, že konopí je schopna čistit zemi od toxických látek a radioaktivity je perspektivní objev.

V Slovenske a České republice je v současnosti povoleno konopí seté jen několika odrůd cannabis sativa (známé jako technické konopí), které musí obsahovat méně než 0,3% omamné látky THC. Marihuanou se označuje droga, která se získává usušením květu samičích rostlin konopí s obsahem nad 0,3% THC. Toto splňuje druh cannabis indica, tedy konopí indické, které obsahuje mnohonásobně vyššího koncentraci THC. Technické konopí se u nás legálně pěstuje pro produkci zdravotnických prostředků, potravin či kosmetiky. “ Nemám označení technické konopí rád, protože to je zavádějící. Stále rostlina obsahuje stovky léčivých cannabinoidů, které příznivě ovlivňují procesy v těle.

KONOPÍ MŮŽE ZACHRÁNIT PLANETU

Způsoby využití konopí jsou limitované jen lidskou představivostí. Výrobky z konopí si můžete oblékat, pít, jíst, i používat jako kosmetiku nebo se jimi léčit. Nejdůležitější ovšem je, že konopí představuje jeden z nejekologičtějších materiálů budoucnosti.

PAPÍR

TEXTÍL

KOZMETIKA

JÍDLO

LÉKY

PLAST

TEXTÍL

STAVEBNÍ MATERIAL

POTRAVA PRO ZVÍŘATA

VYŽIVOVÉ DOPLŇKY