Blog

Shilajit: Objevte tajemství himalájského zlata

Poctivě se staráte o své zdraví a fyzickou kondici a není vám cizí zkoušet přírodní doplňky stravy? Pak byste rozhodně neměli minout shilajit, tajuplnou látku z tibetských velehor. Přestože na západní polokouli si cestu na výsluní teprve pomalu hledá, ve východních léčitelských systémech má své místo jisté. Pojďte se spolu s námi přesvědčit o jeho blahodárných účincích na lidské zdraví a obsahu cenných látek, které prospějí každému bez ohledu na věk a zdravotní stav. 

Poklad z Himalájí

Jak jsme naznačili v úvodu, shilajit jako takový pochází z Himalájí, respektive také Kavkazu, Altaje a některých dalších horstev. Tato tajemná látka vznikala v průběhu dlouhých geologických procesů, kdy se organický materiál rozkládal ve skalách a půdě pod vlivem vysokého tlaku. Výsledná látka sytě černé barvy, která na první pohled připomíná asfalt či pryskyřici, je bohatá na minerály, fulvové kyseliny a organické sloučeniny.

Jak napovídá dlouhý seznam názvů, pod kterými je shilajit ve světě známý – jistě jste někdy slyšeli o tzv. mumiju – poměrně zásadní je oblast, ve kterém je shilajit těžen. Přestože míst bohatých na shilajit je ve světě hned několik, hlavním zdrojem shilajitu jsou především zmiňované Himaláje. Vzhledem k dlouhé tradici, kterou v této oblasti těžba shilajitu má, nebude žádným překvapením, že jsou tibetské velehory často považovány za místo, kde se nachází nejkvalitnější shilajit na světě.  Ve spolupráci se značkou Zenforlife.cz si můžete zakoupit shilajit na jejich webu. Sleva ve ve výši 15 %: ZEN.

Tradiční sběr jako záruka kvality

Kromě samotného regionu je poměrně klíčová také těžba, respektive sběr. Přestože zvýšený zájem o shilajit může lákat k masové těžbě a zpracování, tajemství kvality se ukrývá především v jeho ručním sběru místními obyvateli, kteří si z generace na generaci předávají znalosti o jeho výskytu. Surový Shilajit se získává ve vysokých nadmořských výškách, díky kterým je získávaná látka maximálně čistá, bez obsahu těžkých kovů a dalších látek, kterými může být kontaminován v nižších polohách.  

Samotný sběr probíhá tradičně v létě, kdy teploty v horách vystoupají dostatečně vysoko, aby shilajitu změkl a dal se snadněji sbírat. V tomto okamžiku se místní komunity pustí do opatrného ručního sběru této vzácné substance. Po sběru se shilajit očistí za použití čisté pramenité vody a podstupuje laboratorní testy, aby byla zaručena jeho čistota a zdravotní nezávadnost. Ke zpracování a balení shilajitu určeného pro evropský trh zpravidla dochází v zemích EU, díky čemuž je zaručeno potřebné testování, certifikace, čistota a kvalita.

Složení shilajitu a obsah účinných látek

Navzdory rostoucí popularitě shilajit stále halí rouška tajemství. Mimo jiné stále není zcela jasné, zda je čistě biologickou, nebo naopak geologickou látkou, protože obsahuje vysoké množství živin, které bychom nalezli v obou těchto kategoriích. Kromě obrovského množství minerálů totiž obsahuje například také kyselinu fulvovou a huminovou, aminokyseliny, mastné kyseliny, terpeny, vitamíny B komplexu či rostlinné antioxidanty.

Minerály

První významnou skupinou látek, které bychom v shilajitu našli, jsou minerály. Ty vzhledem k tomu, že jsou naprosto nezbytné pro správné fungování těla, dělají z shilajitu neocenitelný doplněk stravy. Výzkumy ukazují, že shilajit obsahuje více než osmdesát různých minerálů, mimo jiné například:

  • Hořčík,
  • Vápník,
  • Zinek, 
  • Měď,
  • Železo, 
  • Selen, 
  • Draslík,
  • Křemík, 
  • Mangan, 
  • Chrom.

Kyselina fulvová

Pokud bychom měli vyzdvihnout jedinou látku obsaženou v shilajitu, pak rozhodně kyselinu fulvovou. O jejím příznivém účinku napovídá už fakt, že jakožto součást humusu napomáhá k růstu rostlin. Z hlediska lidského zdraví nás budou zajímat primárně antioxidativní účinky, kdy pomáhá chránit buňky před oxidativním stresem, protizánětlivé účinky a příznivý vliv na imunitní systém. Kromě toho některé zdroje uvádějí, je schopna na sebe vázat a odstraňovat z těla nežádoucí látky, jako jsou těžké kovy.

Shilajit pohledem východní medicíny

Když se bavíme o účincích obsažených látek, potažmo samotného shilajitu, je třeba oddělit pohled západní a východní medicíny. Zatímco východní léčitelství připisuje shilajitu opravdu dlouhý seznam blahodárných účinku, západní medicína je v tomto ohledu konzervativnější. Jak se však dozvíte dále v článku, i v rámci moderní medicíny přibývá stále větší množství výzkumů, které potvrzují některé závěry východních léčitelských systémů. 

Ajurvéda

Zvláštní místo má shilajit zejména v ajurvédě, která jej považuje za jeden z nejcennějších darů přírody. Připisuje této látce zdravotních výhod a použití – mimo jiné ji ajurvédská tradice zařazuje mezi látky, které posilují a prodlužují život. Shilajit tak bývá používán k posílení imunitního systému, zpomalení procesu stárnutí a podpoře celkového zdraví. Shilajit je rovněž tradičně používán k zvýšení energie a vitality. 

Tím však dlouhý výčet výhod podle ajurvédského pohledu ani zdaleka nekončí. Údajný prý shilajit pomáhá zlepšit trávení a podpořit správnou funkci trávicího systému. Se západní medicínou se ajurvéda shoduje z hlediska obsahu antioxidantů, které pomáhají ochránit buňky těla před poškozením volnými radikály a podporují obnovu buněk.

Shilajit pohledem západní medicíny

Přestože západní medicína se u podobných přípravků drží zkrátka a nevynáší předčasné závěry, v několika oblastech účinky shilajitu uznává. Jde zejména o zdravotní benefity související s obsahem kyseliny fulvové a zmiňovaných minerálů:

  • Protizánětlivé účinky,
  • Posílení imunitního systému,
  • Zlepšení energie a vitality,
  • Zdraví kostí a kloubů,
  • Zdraví trávicí soustavy,
  • Sexuální zdraví.

Jedním dechem je důležité dodat, že výzkum a studie zabývající se účinky shilajitu stále probíhají, a ne všechny jeho účinky byly jednoznačně prokázány. Pokud chcete užíváním shilajitu řešit konkrétní zdravotní problém, nezapomeňte vše probrat s lékařem, který zná váš zdravotní stav. 

Kontraindikace a vedlejší účinky shilajitu

V tomto ohledu samozřejmě nemůžeme pominout možné vedlejší účinky a kontraindikace užívání. Naštěstí jich není mnoho a souvisí zejména s nevhodným dávkováním a překračováním doporučené denní dávky. Typicky jde o zažívací obtíže, jako je průjem, nadýmání či pálení žáhy. Pozor dejte také na případnou alergickou reakci.

Co se týká kontraindikací, užívání shilajitu proberte s lékařem v případě, že pravidelně berete nějaké léky nebo jste těhotná či kojíte. Na pozoru by se měli mít také diabetici a osoby se zvýšeným obsahem železa v krvi. 

Formy a dávkování shilajitu

Shilajit je k dostání jak ve formě tekutiny, tak prášku, který stačí rozmíchat ve vodě. Vždy dodržujte pokyny ohledně dávkování uváděné výrobcem. Pokud vám shilajit příliš nezachutná, můžete ho zkusit osladit lžičkou medu, který dle ajurvédy zvyšuje jeho účinek. Doporučená denní dávka Shilajitu se pohybuje mezi 200 až 500 mg.  Vždy zálezí na kvalitě shilajitu, takže doporučujeme vždy přečíst rady od konkrétních prodejců.

Jak vybrat kvalitní shilajit?

Nabídka je dnes opravdu široká, a před nákupem prvního produktu, který vám přijde pod ruku, je vhodné zvážit několik základních kritérií, která jsou zárukou kvalitního shilajitu. V prvé řadě zkontrolujte zemi původu – pocházet by měl z některé ze zemí v Himaláji a dalších oblastí přirozeného výskytu. Naopak ke zpracování by mělo docházet v zemi Evropské unie, díky čemuž budete mít jistotu, že produkt splňuje všechny požadavky na zdravotní nezávadnost.

Neprohloupíte ani pohledem na složení. Skutečně kvalitní produkty obsahují pouze samotný shilajit, bez dalších zbytečných aditiv a látek. Na škodu není ani certifikát kvality, který udělují nezávislé organizace, případně analýza z rozborů přímo od výrobce či dodavatele. 

Na závěr nezbývá než dodat, že shilajit nepatří vzhledem k náročnému sběru a vzácnému výskytu mezi nejlevnější doplňky stravy na trhu. Pokud narazíte na podezřelý produkt za pár desítek až set korun, pravděpodobně se jedná o nepříliš kvalitní produkt s nízkým obsahem účinných látek a naopak plný škodlivých látek. Raději tak vsaďte na mírně dražší, avšak skutečně prospěšné a zdravotně nezávadné produkty od ověřených dodavatelů.